Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek jednal se zástupci agrárního a potravinářského sektoru


Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek se v pátek setkal se zástupci agrárního a potravinářského sektoru Táborska a Písecka. Navštívil zemědělské a potravinářské podniky regionu – táborskou společnost PT servis konzervárna, choustnický InterSnack, který je výrobcem bramborových chipsů, a Zemědělské a obchodní družstvo Podhradí Choustník.

Na úvod svého "agrárního dne" se setkal s představiteli Regionální agrární komory Jihočeského kraje, okresní agrární komory Tábor, okresní agrární komory Písek a Zemědělského svazu z Táborska, Českobudějovicka a se zástupci zemědělských podniků kraje Vysočina. V sídle společnosti Reprogen v Plané nad Lužnicí tak na společném mítinku hovořil se třemi desítkami představitelů zemědělských a potravinářských podniků v čele s ředitelkou Regionální agrární komory Jihočeského kraje Hankou Šťastnou, s předsedou OAK Táborska a generálním ředitelem společnosti Reprogen Miroslavem Vondruškou, předsedou okresní agrární komory Písek Pavlem Novotným, předsedou krajské rady Zemědělského svazu ČR Miroslavem Blažkem či předsedou RAK kraje Vysočina Josefem Blažkem.

„Jako ministr průmyslu a obchodu jsem přivítal možnost setkat se s představiteli agrárního a potravinářského sektoru. Lepší než stokrát číst je jednou vidět a slyšet… A proto jsem rád, že jsem mohl vyslechnout, co jihočeské zemědělce a potravináře ve vztahu k našemu ministerstvu jako ministerstvu obchodu nejvíce trápí,“ uvedl Jan Mládek, který byl v polovině devadesátých let i ministrem zemědělství.

Debata s představiteli agrárního sektoru byla velmi otevřená, zemědělci si stěžovali především na podmínky v živočišné výrobě. Asi nejvíce je v současné době trápí výkupní ceny mléka, které se pohybují dvě až tři koruny pod skutečnými výrobními náklady, ale i na obchodní politiku zahraničních řetězců a obecně zemědělská politika EU, která podle jejich mínění výrazně zvýhodňuje původní země EU stejně jako výpadky exportu v souvislosti s rozpadem ruského trhu.

„Našim zemědělcům chybí celonárodní obchodní řetězec, který by preferoval české potraviny a české producenty. Vnímám ale, že dnes by bylo velmi obtížné takovou celonárodní síť vybudovat, " uvedl Ministr Jan Mládek. Podle jeho slov dnes žijeme v otevřeném světě se všemi jeho výhodami i negativy, a uzavírání se do národních rozměrů by v konečném důsledku přineslo více škody než užitku. Zemědělci poukazovali rovněž na dovoz nekvalitních potravin do ČR a komodit, které podle nich vykazují všechny znaky dumpingových cen, například ceny mléka. Podle ministra Jana Mládka je třeba podezření z dumpingu rovněž dokázat o příslušných orgánů. Podle jeho názoru může ČR v tomto smyslu apelovat na Evropskou komisi a příslušné orgány, aby činily příslušná opatření na ochranu českého agrárního sektoru, a podrobovat importované potravinářské komodity adekvátním celním a hygienickým kontrolám.

"Bylo to pro mne velmi důležité setkání a musím vážně přemýšlet, jak z pohledu kompetencí našeho resortu českým zemědělcům a zpracovatelům pomoci,“ řekl ministr Jan Mládek.

Po setkání se zemědělskými prvovýrobci se Jan Mládek setkal se zástupci potravinářského zpracovatelského sektoru. V táborské společnosti PT servis konzervárna, s. r. o., se v doprovodu majitele společnosti Pavla Tomáše a ekonomického ředitele Státního zemědělského a intervenčního fondu Ladislava Skopala seznámil s výrobním provozem firmy, která je dnes dvojkou na českém konzervárenském trhu a úspěšně navazuje na tradiční značky REKORD či Znojemská okurka a pod značkou VIVA produkuje široké portfolio konzervárenských výrobků z velké míry z produkce českých a moravských zemědělských prvovýrobců.

V Choustníku si Jan Mládek prohlédl výrobní provozy společnosti InterSnack, která je významným zpracovatelem brambor a producentem řady bramborových lupínků značka Bohemia Chips, Chio a Pom-Bär.

Navštívil i Zemědělské a obchodní družstvo Podhradí Choustník, které se významným producentem brambor a další rostlinné výroby, a specializuje se i na živočišnou výrobu, především chov skotu s mléčnou užitkovostí a produkci selat.